Rozhovor s Elenou Savenkovou pro portál ProUkrainu.cz

09.12.2024

Elena Savenková, manažerka projektu Vítej v Česku, přijala pozvání na rozhovor do redakce portálu ProUkrainu.cz, kde s redaktorkou Nasťou odhalila výzvy i úspěchy, kterým jsme čelili od začátku realizace projektu. Elena se také podělila o svůj osobní příběh evakuace z Charkova a své odhodlání pomáhat komunitě na cestě k soběstačnosti.

Děkujeme redakci za pozvání a možnost představit naši práci. Přepis rozhovoru v českém jazyce si můžete přečíst níže.

Nasťa: Dobré odpoledne, Eleno.

Elena: Dobré odpoledne, Nasťo.

Nasťa: Váš projekt pomáhá Ukrajincům, kteří se ocitli v České republice, a to zejména v městech s největší koncentrací ukrajinských uprchlíků. Můžete nám říct více o těchto městech?

Elena: Samozřejmě. Brno je velmi oblíbené město. Máme tam mnoho aktivních Ukrajinců. Dalšími významnými městy jsou Ostrava a Praha. Ale pak jsou tu menší města jako Příbram a města v okolí Brna, kde je také mnoho Ukrajinců a aktivních lidí, kteří se snaží něčeho dosáhnout, najít práci nebo se přestěhovat.

Nasťa: Jaké problémy jste za dobu trvání projektu, tedy za dva roky, zaznamenali v jednotlivých městech?

Elena: Ano, náš projekt funguje od začátku rozsáhlé války. Nejprve, když jsem sem přišla jako evakuovaná, jsme začali pracovat na adaptaci a integraci Ukrajinců. Města, kde je hodně Ukrajinců, ale kde není mnoho pracovních příležitostí, jako třeba Liberec nebo Most, jsou problémová. Taktéž se nám nepodařilo zasáhnout Karlovarský kraj, na který chceme nyní zaměřit více pozornosti.

Nasťa: Když víte, že Ukrajinci potřebují v nějakém místě pomoc, jaké aktivity vyvíjíte a jak to organizujete? Máte na to nějaký tým?

Elena: Ano, máme tým, který se neustále rozrůstá. Každý v našem týmu ví, na koho se může spolehnout, a pracujeme společně na dosažení cílů. Zaměřujeme se na inspiraci a podnikavost, aby lidé našli v sobě vlastnosti, které jim pomohou se dále rozvíjet. Například jsme měli skupinové kurzy pro děti, kurzy seberozvoje a finanční gramotnosti pro teenagery, probíhal individuální mentoring a psychologické konzultace a také kurzy pro dospělé ženy v Praze. Máme také interaktivní online yourchance academy, kde připravujeme kurz "Vítej v Česku".

Nasťa: Jak se mohou lidé do projektu zapojit a jaké aktivity mohou očekávat v blízké budoucnosti?

Elena: Jsme velmi flexibilní a vždy hledáme, co naši Ukrajinci potřebují. Připravujeme například knížku, jak začít podnikat od nuly, zaměřenou hlavně na ženy a dívky. Lidé se mohou zapojit přes naše sociální sítě nebo webové stránky www.vitejvcesku.cz, kde najdou více informací.

Nasťa: Máte nějaké příběhy, o které byste se mohla podělit? O lidech, kteří po absolvování vašeho kurzu začali podnikat nebo si našli práci?

Elena: Ano, máme spoustu takových příběhů. Například Anya Vasylenko, která dělá nádherné dorty, začala podnikat v Praze po absolvování našich kurzů. Další příklad jsou dvě dívky z Mariupolu, které se našly v malování tašek a vytvořily si z toho byznys. Mnoho našich účastníků získalo novou sebedůvěru a našli si práci díky našim kurzům a mentoringu.

Nasťa: Můžete nám říct více o vašem osobním příběhu a jak jste se dostala k projektu "Vítej v Česku"?

Elena: Přijeli jsme z Charkova do České republiky na evakuaci s mým synem. Díky organizaci Emauz, která pomáhá lidem s postižením na Ukrajině jsme se seznámili s neuvěřitelnou Janou Merunkovou, zakladatelkou yourchance o.p.s. a doslova během měsíce jsme začali pracovat na první knize pro budoucí kurz. Tehdy jsme si ani nedokázali představit, jakých výsledků v integraci Ukrajinců můžeme dosáhnout za dva roky.

Nasťa: Co je nyní největší potřebou ukrajinské komunity v České republice?

Elena: Největší potřebou je psychologická pomoc a poradenství. Mnoho lidí potřebuje podporu v adaptaci na nové prostředí a my se snažíme poskytnout tuto pomoc prostřednictvím našich kurzů, individuálního mentoringu a psychologické konzultace.

Nasťa: Děkuji za rozhovor a přeji vašemu projektu hodně úspěchů a rozvoje, aby mohl pomoci co nejvíce Ukrajincům v České republice.

Elena: Děkuji, Nasťo.